Inne wydarzenia Inne wydarzenia

Powrót

Finał XV Edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy Leśnej

Finał XV Edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy Leśnej

W ciepłą i słoneczną środę, 11 maja 2016 r. odbyła się XV edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy Leśnej organizowanego cyklicznie przez Nadleśnictwo Płytnica.

Uczestnicy reprezentujący pięć szkół podstawowych  z Wałcza, Szwecji, Karsiboru i Witankowa, spotkali się w siedzibie naszego nadleśnictwa.

Zmagania konkursowe prowadzone były w czterech etapach. Jednym z nich był krótki test, następnie trzy tury pytań na przygotowanych stanowiskach.

W tym roku, jako nowość, wprowadzono zmagania na niwie prawa. Stanowisko konkursowe prowadził Komendant Posterunku Straży Leśnej Wojciech Ostapowicz opowiadając o pracy strażników leśnych oraz zasadach obowiązujących na terenach leśnych. Pytania dotyczyły głównie właściwego zachowania się w lesie i korzystania z zasobów przyrody.

Tradycyjnie, kolejny etap zmagań dotyczył odpowiedzi na pytania z zakresu pracy leśniczego. Stanowisko prowadził Leśniczy Edward Malicki.

Na koniec, konkursowicze w pobliskim lesie, zmagali się z rozpoznawaniem gatunków drzew i krzewów. Ten etap konkursu prowadził Specjalista Służby Leśnej Krzysztof Nagórski.

Koordynacją całości zmagań konkursowych zajmował się Inżynier Nadzoru Wojciech Sacha przy współpracy z Panią Joanną Ancukiewicz.

Jak to na konkursach bywa, największe emocje przyniosło podsumowywanie wyników i ogłaszanie zwycięzców. W piętnastej edycji konkursu najlepsze okazały się dziewczyny, w tym dwie reprezentantki Szkoły Podstawowej Nr 1 im. K. Makuszyńskiego w Wałczu: Maja Kaźmierczak (I miejsce) i Klaudia Bezler (II miejsce). Zwycięstwem sprawiły nieukrywaną radość swojej opiekunce, Pani Lilii Morchat.

Kolejne miejsca zajęły reprezentantki Szkoły Podstawowej ze Szwecji: Martyna Markowska (III miejsce) i Aleksandra Jaszkowic (IV miejsce) oraz Wiktoria Wiza (V miejsce) – reprezentująca Zespół Szkół Miejskich nr 1 Szkołę Podstawową nr 5 z Wałcza.

Zwyciężczynie zdobyły wspaniałe trofea konkursowe w postaci zegarów opatrzone wizerunkami zwierząt i elementami roślinnymi, a także gry o tematyce przyrodniczo leśnej. Tradycyjnie, zwycięzcom przypadło prawo posadzenia pamiątkowych drzew. Dziecięcy las w tym roku uzupełniły lipy i buki.

Po konkursie znalazł się oczywiście czas na zabawę, odpoczynek na łonie natury oraz eksploracje leśne dla bardziej ambitnych.