Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu jest działem, gałęzią gospodarki leśnej zajmującym się planowaniem i racjonalnym pobieraniem użytków leśnych w postaci:

  • drewna w granicach nie przekraczających możliwości produkcyjnych lasu,
  • produktów ubocznego użytkowania lasu w sposób zapewniający możliwość ich biologicznego odtwarzania, a także ochrony przyrody.

Użytkowanie lasu należy również rozpatrywać, jako dyscyplinę naukową traktującą nie tylko o użytkach leśnych, ale i służącą zaspokajaniu potrzeb społecznych.
Użytkowanie lasu zajmuje się przede wszystkim sposobami i organizacją pozyskiwania drewna i innych płodów leśnych oraz narzędziami do tego służącymi, ich budową i techniką posługiwania się. Podstawą do opanowania tej dziedziny wiedzy jest nauka o drewnie.
Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat.
Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, ale również systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu.

Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia, np. klęsk żywiołowych w lasach.

Las oprócz podstawowego surowca, jakim jest drewno daje nam jeszcze wiele innych produktów. Jednymi z najbardziej cenionych przez społeczeństwo są płody runa leśnego - jagody, grzyby czy orzechy, które możemy zbierać w leśnych ostępach na własne potrzeby.
Pamiętać należy, aby zbiór płodów runa leśnego prowadzony był w taki sposób, by nie niszczyć roślin oraz w miejscach gdzie dopuszcza się tego typu korzystanie z lasu.
Mało kto wie, że użytkowaniem lasu jest również korzystnie z jego uroków w formie turystycznej i zdrowotnej.
Las zapewnia nam możliwość wypoczynku z dala od miejskiego zgiełku, korzystania z przepięknie położonych śródleśnych rzek i jezior, rekreację i obcowanie ze światem przyrody.


Drewno podstawowy surowiec pozyskiwany z lasu.

 


Owoce runa leśnego.

 


Turystyka i wypoczynek.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Tajemnicze doły...

Tajemnicze doły...

Pewnego październikowego poranka w biurze Nadleśnictwa Płytnica zjawiło się dwóch panów policjantów. Poinformowali, że chcą się widzieć z kimś z kierownictwa bo maja ważną sprawę do wyjaśnienia...

W gabinecie akurat trwało spotkanie nadleśniczego z zastępcą nadleśniczego i inżynierem nadzoru.
Z rozmowy  z  policjantami  wynikło, że otrzymali zgłoszenie o tajemniczym dole usytuowanym głęboko w lesie. Wielkość świeżo zasypanego dołu wyglądała jakby kogoś lub coś zakopano. Zaskoczenie i chwila ciszy… Kilkanaście lat temu na terenie nadleśnictwa policja znalazła zwłoki mężczyzny w dole po sadzonkach, ale ta sprawa została dawno rozwiązana i zamknięta a  sprawcy złapani i ukarani.

Po chwilach czarnych myśli sprawa została wyjaśniona.

Od wiosny tego roku na terenie naszego nadleśnictwa są prowadzone badania glebowo-siedliskowe. Zakończenie prac jest planowane jesienią 2020 r. Na okoliczność tych czynności wykonywane są odkrywki  glebowe, fachowo nazywane typologicznymi powierzchniami siedliskowymi. Na naszym terenie występuje ok. 250  odkrywek, zlokalizowanych często w środku wydzieleń, co nieuświadomionym obserwatorom jeszcze bardziej nadaje smaczku ciekawości i zaintrygowania. Tegoroczne odbiory prac terenowych przypadły w okresie dużej penetracji naszych lasów przez grzybiarzy. Z rozmów z leśniczymi oraz pracownikami wykonującymi  prace glebowe wynika, że okoliczni mieszkańcy zgłaszają  istnienie „tajemniczych dołów”, czasami  je rozkopując w poszukiwaniu „czegoś”.