Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Złodzieje stroiszu przyłapani na gorącym uczynku...

Złodzieje stroiszu przyłapani na gorącym uczynku...

Październik to czas, w którym rozpoczyna się bardzo pracowity okres dla Straży Leśnej. Każdego roku prowadzona jest w tym czasie akcja „Stroisz”. Akcja mająca na celu walkę z trwającym od lat procederem – kradzieżą gałązek świerkowych i jodłowych, wykorzystywanych do tworzenia nagrobnych wieńców oraz ozdób.

Złodzieje stroiszu niszczą zazwyczaj młode drzewka, ogołacając je niemal ze wszystkich gałęzi, co w efekcie prowadzi do deformacji, chorób a nawet obumarcia drzewek.

 

Na terenie Nadleśnictwa Płytnica od dłuższego czasu zaobserwować było można ślady obecności „stroiszowej szajki”, która działała również w sąsiednich nadleśnictwach. Przestępcy zostali przyłapani na gorącym uczynku, podczas kontroli prowadzonej przez Straż Leśną. Pojazd, którym poruszało się trzech mężczyzn był po brzegi wypełniony workami z gałązkami świerkowymi. Nie dość, że sprawcy nielegalnie pozyskali stroisz, to zrobili to w dodatku na terenie rezerwatu przyrody. Sprawcy przyznali się do winy i zostali ukarani mandatami karnymi.

 

Niestety drugi szczyt aktywności złodziei przypada przed okresem Świąt Bożego Narodzenia. Miejmy nadzieję, że w tym roku w naszych domach pojawią się ozdoby wykonane ze stroiszu pozyskanego w sposób legalny. Każdy z nas może udać się do pobliskiego leśnictwa, gdzie leśniczy wskaże miejsce, z którego można pozyskać gałązki świerkowe a legalność pozyskania zostanie potwierdzona asygnatą.