Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XVII Leśny Rajd Rowerowy - za nami...

XVII Leśny Rajd Rowerowy - za nami...

Za nami XVII edycja Leśnego Rajdu Rowerowego, organizowanego wspólnie przez sąsiadujące Nadleśnictwa: Jastrowie, Okonek, Złotów, Lipka, Zdrojowa Góra oraz Płytnica.

Choć w dzień rajdu pogoda nie rozpieszczała, płytnicką trasę przemierzyło ponad 100 cyklistów. 42-kilometrowy szlak z Wałcza do Krępska pokonaliśmy w radosnych nastrojach, podziwiając przy tym malownicze krajobrazy naszych lasów. Łącznie z sześciu tras na metę rajdu -  boisko w Krępsku, zjechało blisko 700 osób.

Tegoroczni gospodarze – Nadleśnictwo Zdrojowa Góra zadbali o to, aby na mecie dla każdego uczestnika nie zabrakło ciepłego posiłku i miejsca pod namiotem. Czekało tam na nas wiele atrakcji, m.in. koncert sygnalistów myśliwskich, stoisko kulinarne z dziczyzną czy też punkt konserwacji i pielęgnacji rowerów. Nieodzownym elementem finału rajdu były zmagania uczestników poszczególnych tras w konkursie wiedzy przyrodniczej i konkurencjach sprawnościowych tj. „Leśne krążki”, „Slalom w goglach” czy „Toczenie obręczy”. Zebrane przez finalistów punkty, pozwoliły wyłonić zwycięzców rajdu, którym wręczono Puchar Przechodni Leśnego Rajdu Rowerowego. W tym roku nagroda powędrowała do Nadleśnictw Lipka
i Zdrojowa Góra, które zajęły ex aequo I miejsce.

Jak co roku „wisienką na torcie” rajdu był konkurs wiedzy, w którym można było wygrać 6 rowerów marki ROMET, ufundowanych przez CILP, PTL oddział Nadnotecki, firmę ARKUS&ROMET GROUP z Jastrowia oraz nadleśnictwa organizujące wydarzenie.

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy wszystkich za rok!

Gospodarzem przyszłorocznego rajdu będzie Nadleśnictwo Złotów.