Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Tajemnicze doły...

Tajemnicze doły...

Pewnego październikowego poranka w biurze Nadleśnictwa Płytnica zjawiło się dwóch panów policjantów. Poinformowali, że chcą się widzieć z kimś z kierownictwa bo maja ważną sprawę do wyjaśnienia...

W gabinecie akurat trwało spotkanie nadleśniczego z zastępcą nadleśniczego i inżynierem nadzoru.
Z rozmowy  z  policjantami  wynikło, że otrzymali zgłoszenie o tajemniczym dole usytuowanym głęboko w lesie. Wielkość świeżo zasypanego dołu wyglądała jakby kogoś lub coś zakopano. Zaskoczenie i chwila ciszy… Kilkanaście lat temu na terenie nadleśnictwa policja znalazła zwłoki mężczyzny w dole po sadzonkach, ale ta sprawa została dawno rozwiązana i zamknięta a  sprawcy złapani i ukarani.

Po chwilach czarnych myśli sprawa została wyjaśniona.

Od wiosny tego roku na terenie naszego nadleśnictwa są prowadzone badania glebowo-siedliskowe. Zakończenie prac jest planowane jesienią 2020 r. Na okoliczność tych czynności wykonywane są odkrywki  glebowe, fachowo nazywane typologicznymi powierzchniami siedliskowymi. Na naszym terenie występuje ok. 250  odkrywek, zlokalizowanych często w środku wydzieleń, co nieuświadomionym obserwatorom jeszcze bardziej nadaje smaczku ciekawości i zaintrygowania. Tegoroczne odbiory prac terenowych przypadły w okresie dużej penetracji naszych lasów przez grzybiarzy. Z rozmów z leśniczymi oraz pracownikami wykonującymi  prace glebowe wynika, że okoliczni mieszkańcy zgłaszają  istnienie „tajemniczych dołów”, czasami  je rozkopując w poszukiwaniu „czegoś”.