Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sprzątamy Świat

Sprzątamy Świat

Jak przyjemnie spacerować po czystym i przejrzystym lesie…
Młodzież z Niepublicznej Szkoły Podstawowej  w Witankowie postanowiła dotrzymać wieloletniej tradycji i wspólnie z pracownikami Nadleśnictwa Płytnica posprzątać las. Pod hasłem ogólnopolskiej akcji „sprzątaMy” wysprzątano zarówno tereny chętnie uczęszczane przez turystów jak i leśne zakątki, gdzie wydawać by się mogło, że noga ludzka jeszcze nie stanęła. Zebrane worki śmieci uświadomiły nam, że niestety nie ma miejsc, gdzie człowiek nie zaznaczył swojej obecności wyrzuconą butelką czy torebką foliową. Mimo wszystko mamy nadzieje, że z każdym następnym rokiem podczas akcji „Sprzątania świata” będziemy zbierać coraz mniej „pamiątek” po leśnych spacerowiczach.