Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Konkurs Wiedzy Leśnej 2019

Konkurs Wiedzy Leśnej 2019

Już po raz osiemnasty w naszym Nadleśnictwie miał miejsce finał międzyszkolnego Konkursu Wiedzy Leśnej.

15 maja 2019 roku Nadleśnictwo Płytnica gościło zwycięzców wyłonionych na drodze eliminacji szkolnych – przedstawicieli trzech okolicznych szkół podstawowych tj. SP nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Wałczu, SP nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Wałczu oraz Niepublicznej SP  z Oddziałem Przedszkolnym im. 4 Dywizji Piechoty w Szwecji.


Finał składał się z czterech części konkursowych. Pierwszą z nich stanowił test w postaci 10 pytań z zakresu leśnictwa i ekologii. W kolejnych częściach konkursowych uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością identyfikowania sprzętów wykorzystywanych w codziennej pracy leśnika oraz wiedzą na temat trofeów  łowieckich, rozpoznając poszczególne egzemplarze. Ostatni  etap  konkursu  opierał  się na umiejętności  rozpoznawania  drzew  i  krzewów  leśnych.
W  lesie  wokół  siedziby  nadleśnictwa  rozmieszczono  tabliczki z  numerami od 1 do 10.   Każdy
z  uczestników  musiał odnaleźć wszystkie numerki i prawidłowo oznaczyć poszczególne gatunki.


Najlepszymi spośród uczestników okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Olimpijczyków w Wałczu. Zdobyli oni I miejsce w rywalizacji zbiorowej, a także całkowicie zdominowali podium w klasyfikacji indywidualnej, zajmując kolejno:

I miejsce – Damian Berndt
II miejsce – Klaudia Galant
III miejsce – Lena Biela

Najlepszym finalistom wręczono nagrody, a pozostali uczestnicy otrzymali drobne upominki. Tradycyjnie, zdobywcy pierwszych trzech miejsc posadzili pamiątkowe drzewo, w tym roku był to dąb szypułkowy.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział i serdecznie zapraszamy
w przyszłym roku!