Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XVII Leśny Rajd Rowerowy - za nami...

XVII Leśny Rajd Rowerowy - za nami...

Za nami XVII edycja Leśnego Rajdu Rowerowego, organizowanego wspólnie przez sąsiadujące Nadleśnictwa: Jastrowie, Okonek, Złotów, Lipka, Zdrojowa Góra oraz Płytnica.

Choć w dzień rajdu pogoda nie rozpieszczała, płytnicką trasę przemierzyło ponad 100 cyklistów. 42-kilometrowy szlak z Wałcza do Krępska pokonaliśmy w radosnych nastrojach, podziwiając przy tym malownicze krajobrazy naszych lasów. Łącznie z sześciu tras na metę rajdu -  boisko w Krępsku, zjechało blisko 700 osób.

Tegoroczni gospodarze – Nadleśnictwo Zdrojowa Góra zadbali o to, aby na mecie dla każdego uczestnika nie zabrakło ciepłego posiłku i miejsca pod namiotem. Czekało tam na nas wiele atrakcji, m.in. koncert sygnalistów myśliwskich, stoisko kulinarne z dziczyzną czy też punkt konserwacji i pielęgnacji rowerów. Nieodzownym elementem finału rajdu były zmagania uczestników poszczególnych tras w konkursie wiedzy przyrodniczej i konkurencjach sprawnościowych tj. „Leśne krążki”, „Slalom w goglach” czy „Toczenie obręczy”. Zebrane przez finalistów punkty, pozwoliły wyłonić zwycięzców rajdu, którym wręczono Puchar Przechodni Leśnego Rajdu Rowerowego. W tym roku nagroda powędrowała do Nadleśnictw Lipka
i Zdrojowa Góra, które zajęły ex aequo I miejsce.

Jak co roku „wisienką na torcie” rajdu był konkurs wiedzy, w którym można było wygrać 6 rowerów marki ROMET, ufundowanych przez CILP, PTL oddział Nadnotecki, firmę ARKUS&ROMET GROUP z Jastrowia oraz nadleśnictwa organizujące wydarzenie.

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy wszystkich za rok!

Gospodarzem przyszłorocznego rajdu będzie Nadleśnictwo Złotów.