Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Międzyszkolny Rajd Rowerowy

Międzyszkolny Rajd Rowerowy

Na krótko przed zakończeniem roku szkolnego - 17 czerwca 2019 r. Nadleśnictwo Płytnica wspólnie z Kołem PTL działającym przy Nadleśnictwie zorganizowało Pierwszy Międzyszkolny Rajd Rowerowy.

Wydarzenie to było skierowane do uczniów szkół podstawowych z okolicznych miejscowości. Miało na celu zachęcić młodzież do aktywności fizycznej i międzyszkolnej integracji. W rajdzie wzięli udział cykliści z czterech szkół:

·         Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Starej Łubiance,

·         Niepublicznej Szkoły Podstawowej z oddziałem przedszkolnym im. Juliana Tuwima w Witankowie,

·         Zespołu Szkół w Tarnówce,

·         Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym im. 4 Dywizji Piechoty w Szwecji.

Metą rajdu było pole biwakowe „Wrzosy”, znajdujące się w środku lasu nad jeziorem Krąpsko Średnie. Piękna pogoda i urokliwe okoliczności przyrody pozwoliły poczuć namiastkę nadchodzących wakacji. Po dotarciu na miejsce na uczestników czekało wiele atrakcji. Jedną z nich była możliwość sprawdzenia się w testach z wiedzy o środowisku leśnym oraz o ptakach występujących w naszym kraju. Największe zainteresowanie wzbudziły konkurencje sprawnościowe takie jak: „Wieża z krążków”, „Orzesznica”, czy też „Drewniane puzzle”.
W programie spotkania nie mogło zabraknąć pogadanki na temat położenia Nadleśnictwa Płytnica, ciekawostek turystycznych znajdujących się na naszym terenie oraz zasad korzystania z lasów, prowadzonej przez Inżyniera Nadzoru - Pana Wojciecha Sachę. Utracone podczas podróży i zmagań konkursowych siły, zregenerowaliśmy przy wspólnym ognisku, które mimo lejącego się żaru z nieba było bardzo przyjemnym elementem spotkania integracyjnego.

Wszystkim uczniom i opiekunom serdecznie dziękujemy za uczestnictwo w wydarzeniu.
Mamy nadzieję, że spotkamy się również za rok!

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej przygotowanej przez Zespół Szkół im. Władysława Reymonta w Starej Łubiance: