Wydawca treści Wydawca treści

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.

Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew

Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Dbamy, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (fot. P. Fabijański)

Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.

Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.

W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.

Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.

87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Międzyszkolny Rajd Rowerowy

Międzyszkolny Rajd Rowerowy

Na krótko przed zakończeniem roku szkolnego - 17 czerwca 2019 r. Nadleśnictwo Płytnica wspólnie z Kołem PTL działającym przy Nadleśnictwie zorganizowało Pierwszy Międzyszkolny Rajd Rowerowy.

Wydarzenie to było skierowane do uczniów szkół podstawowych z okolicznych miejscowości. Miało na celu zachęcić młodzież do aktywności fizycznej i międzyszkolnej integracji. W rajdzie wzięli udział cykliści z czterech szkół:

·         Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Starej Łubiance,

·         Niepublicznej Szkoły Podstawowej z oddziałem przedszkolnym im. Juliana Tuwima w Witankowie,

·         Zespołu Szkół w Tarnówce,

·         Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym im. 4 Dywizji Piechoty w Szwecji.

Metą rajdu było pole biwakowe „Wrzosy”, znajdujące się w środku lasu nad jeziorem Krąpsko Średnie. Piękna pogoda i urokliwe okoliczności przyrody pozwoliły poczuć namiastkę nadchodzących wakacji. Po dotarciu na miejsce na uczestników czekało wiele atrakcji. Jedną z nich była możliwość sprawdzenia się w testach z wiedzy o środowisku leśnym oraz o ptakach występujących w naszym kraju. Największe zainteresowanie wzbudziły konkurencje sprawnościowe takie jak: „Wieża z krążków”, „Orzesznica”, czy też „Drewniane puzzle”.
W programie spotkania nie mogło zabraknąć pogadanki na temat położenia Nadleśnictwa Płytnica, ciekawostek turystycznych znajdujących się na naszym terenie oraz zasad korzystania z lasów, prowadzonej przez Inżyniera Nadzoru - Pana Wojciecha Sachę. Utracone podczas podróży i zmagań konkursowych siły, zregenerowaliśmy przy wspólnym ognisku, które mimo lejącego się żaru z nieba było bardzo przyjemnym elementem spotkania integracyjnego.

Wszystkim uczniom i opiekunom serdecznie dziękujemy za uczestnictwo w wydarzeniu.
Mamy nadzieję, że spotkamy się również za rok!

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej przygotowanej przez Zespół Szkół im. Władysława Reymonta w Starej Łubiance: