Rezerwaty przyrody

Rezerwat przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi.

Obszary chronionego krajobrazu

Obszar chronionego krajobrazu obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Obszary Natura 2000

Obszar Natura 2000 – obszar specjalnej ochrony ptaków, specjalny obszar ochrony siedlisk lub obszar mający znaczenie dla Wspólnoty, utworzony w celu ochrony populacji dziko występujących ptaków lub siedlisk przyrodniczych lub gatunków będących przedmiotem zainteresowania Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

Użytki ekologiczne

Użytkami ekologicznymi są zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej – naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Złodzieje stroiszu przyłapani na gorącym uczynku...

Złodzieje stroiszu przyłapani na gorącym uczynku...

Październik to czas, w którym rozpoczyna się bardzo pracowity okres dla Straży Leśnej. Każdego roku prowadzona jest w tym czasie akcja „Stroisz”. Akcja mająca na celu walkę z trwającym od lat procederem – kradzieżą gałązek świerkowych i jodłowych, wykorzystywanych do tworzenia nagrobnych wieńców oraz ozdób.

Złodzieje stroiszu niszczą zazwyczaj młode drzewka, ogołacając je niemal ze wszystkich gałęzi, co w efekcie prowadzi do deformacji, chorób a nawet obumarcia drzewek.

 

Na terenie Nadleśnictwa Płytnica od dłuższego czasu zaobserwować było można ślady obecności „stroiszowej szajki”, która działała również w sąsiednich nadleśnictwach. Przestępcy zostali przyłapani na gorącym uczynku, podczas kontroli prowadzonej przez Straż Leśną. Pojazd, którym poruszało się trzech mężczyzn był po brzegi wypełniony workami z gałązkami świerkowymi. Nie dość, że sprawcy nielegalnie pozyskali stroisz, to zrobili to w dodatku na terenie rezerwatu przyrody. Sprawcy przyznali się do winy i zostali ukarani mandatami karnymi.

 

Niestety drugi szczyt aktywności złodziei przypada przed okresem Świąt Bożego Narodzenia. Miejmy nadzieję, że w tym roku w naszych domach pojawią się ozdoby wykonane ze stroiszu pozyskanego w sposób legalny. Każdy z nas może udać się do pobliskiego leśnictwa, gdzie leśniczy wskaże miejsce, z którego można pozyskać gałązki świerkowe a legalność pozyskania zostanie potwierdzona asygnatą.