O nadleśnictwie

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Zasoby leśne

Powierzchnia ogólna Nadleśnictwa Płytnica wynosi 16728,40 ha, a powierzchnia gruntów innej własności w zasięgu Nadleśnictwa – 7089,60 ha. Łącznie powierzchnia ogólna zasięgu terytorialnego wynosi 23818,00 ha.

Hodowla lasu

Hodowla lasu – podstawowa nauka leśna, określająca zasady postępowania mającego na celu prawidłowe kierowanie procesami lasotwórczymi zgodnie z produkcyjnymi i pozaprodukcyjnymi zadaniami gospodarstwa leśnego. Hodowla lasu obejmuje reguły, metody i techniki odnawiania i pielęgnowania lasu, jak również zalesiania powierzchni nieleśnych, opiera się na szerokich podstawach przyrodniczych, w tym na podstawach ekologicznych.

Ochrona lasu

Ochrona lasu jest dziedziną nauki wykorzystującą praktyczną wiedzę leśną o sposobach, środkach i czynnościach mających na celu zapewnienie lasom bezpieczeństwa i stworzenia warunków do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Zadaniem ochrony lasu, poza dokładnym poznaniem czynników chorobotwórczych, jest badanie przyczyn powstawania chorób lasu, opracowywanie sposobów likwidacji potencjalnych źródeł chorób lasu, prowadzenie profilaktyki i terapii leśnej.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu jest działem, gałęzią gospodarki leśnej zajmującym się planowaniem i racjonalnym pobieraniem użytków leśnych w postaci:

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

Łowiectwo (gospodarka łowiecka) – zespół planowanych i skoordynowanych czynności mających na celu racjonalne gospodarowanie zwierzyną w myśl zasad ekonomii i zgodnie z założeniami ochrony przyrody oraz zgodnie z gospodarką rolną i leśną. Współcześnie łowiectwo jest rozpatrywane w szerokim kontekście, określanym też jako gospodarka łowiecka. Obejmuje ona: hodowlę i ochronę zwierzyny oraz jej pozyskiwanie w drodze polowań lub odłowów, a następnie wprowadzenie do obrotu gospodarczego.

Ochrona przyrody

Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Międzyszkolny Rajd Rowerowy

Międzyszkolny Rajd Rowerowy

Na krótko przed zakończeniem roku szkolnego - 17 czerwca 2019 r. Nadleśnictwo Płytnica wspólnie z Kołem PTL działającym przy Nadleśnictwie zorganizowało Pierwszy Międzyszkolny Rajd Rowerowy.

Wydarzenie to było skierowane do uczniów szkół podstawowych z okolicznych miejscowości. Miało na celu zachęcić młodzież do aktywności fizycznej i międzyszkolnej integracji. W rajdzie wzięli udział cykliści z czterech szkół:

·         Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Starej Łubiance,

·         Niepublicznej Szkoły Podstawowej z oddziałem przedszkolnym im. Juliana Tuwima w Witankowie,

·         Zespołu Szkół w Tarnówce,

·         Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym im. 4 Dywizji Piechoty w Szwecji.

Metą rajdu było pole biwakowe „Wrzosy”, znajdujące się w środku lasu nad jeziorem Krąpsko Średnie. Piękna pogoda i urokliwe okoliczności przyrody pozwoliły poczuć namiastkę nadchodzących wakacji. Po dotarciu na miejsce na uczestników czekało wiele atrakcji. Jedną z nich była możliwość sprawdzenia się w testach z wiedzy o środowisku leśnym oraz o ptakach występujących w naszym kraju. Największe zainteresowanie wzbudziły konkurencje sprawnościowe takie jak: „Wieża z krążków”, „Orzesznica”, czy też „Drewniane puzzle”.
W programie spotkania nie mogło zabraknąć pogadanki na temat położenia Nadleśnictwa Płytnica, ciekawostek turystycznych znajdujących się na naszym terenie oraz zasad korzystania z lasów, prowadzonej przez Inżyniera Nadzoru - Pana Wojciecha Sachę. Utracone podczas podróży i zmagań konkursowych siły, zregenerowaliśmy przy wspólnym ognisku, które mimo lejącego się żaru z nieba było bardzo przyjemnym elementem spotkania integracyjnego.

Wszystkim uczniom i opiekunom serdecznie dziękujemy za uczestnictwo w wydarzeniu.
Mamy nadzieję, że spotkamy się również za rok!

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej przygotowanej przez Zespół Szkół im. Władysława Reymonta w Starej Łubiance: