Wydawca treści Wydawca treści

Nazdór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej.
Leśnicy w ramach tych działań:

  • doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną;
  • udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych;
  • wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe, zagrażające trwałości lasu;
  • organizują wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu;
  • sporządzają wielkoobszarowe inwentaryzacje stanu lasów oraz prowadzą bank danych o lasach.

Nadleśnictwo Płytnica na podstawie porozumienia zawartego z Starostą Wałeckim prowadzi nadzór i kontrolę lasów i gruntów leśnych stanowiących własność osób fizycznych i prywatnych poza Skarbem Państwa i mieniem komunalnym.
W powiatach pilskim i złotowskim nadzór ten jest prowadzony przez Starostów.
Podpisane w 2011 roku porozumienie powierza nadleśnictwu nadzór i kontrolę nad 51, 14 ha lasów prywatnych położonych w obrębie administracyjnym Nadleśnictwa Płytnica.
 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Tajemnicze doły...

Tajemnicze doły...

Pewnego październikowego poranka w biurze Nadleśnictwa Płytnica zjawiło się dwóch panów policjantów. Poinformowali, że chcą się widzieć z kimś z kierownictwa bo maja ważną sprawę do wyjaśnienia...

W gabinecie akurat trwało spotkanie nadleśniczego z zastępcą nadleśniczego i inżynierem nadzoru.
Z rozmowy  z  policjantami  wynikło, że otrzymali zgłoszenie o tajemniczym dole usytuowanym głęboko w lesie. Wielkość świeżo zasypanego dołu wyglądała jakby kogoś lub coś zakopano. Zaskoczenie i chwila ciszy… Kilkanaście lat temu na terenie nadleśnictwa policja znalazła zwłoki mężczyzny w dole po sadzonkach, ale ta sprawa została dawno rozwiązana i zamknięta a  sprawcy złapani i ukarani.

Po chwilach czarnych myśli sprawa została wyjaśniona.

Od wiosny tego roku na terenie naszego nadleśnictwa są prowadzone badania glebowo-siedliskowe. Zakończenie prac jest planowane jesienią 2020 r. Na okoliczność tych czynności wykonywane są odkrywki  glebowe, fachowo nazywane typologicznymi powierzchniami siedliskowymi. Na naszym terenie występuje ok. 250  odkrywek, zlokalizowanych często w środku wydzieleń, co nieuświadomionym obserwatorom jeszcze bardziej nadaje smaczku ciekawości i zaintrygowania. Tegoroczne odbiory prac terenowych przypadły w okresie dużej penetracji naszych lasów przez grzybiarzy. Z rozmów z leśniczymi oraz pracownikami wykonującymi  prace glebowe wynika, że okoliczni mieszkańcy zgłaszają  istnienie „tajemniczych dołów”, czasami  je rozkopując w poszukiwaniu „czegoś”.