Wydawca treści Wydawca treści

Nazdór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej.
Leśnicy w ramach tych działań:

  • doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną;
  • udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych;
  • wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe, zagrażające trwałości lasu;
  • organizują wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu;
  • sporządzają wielkoobszarowe inwentaryzacje stanu lasów oraz prowadzą bank danych o lasach.

Nadleśnictwo Płytnica na podstawie porozumienia zawartego z Starostą Wałeckim prowadzi nadzór i kontrolę lasów i gruntów leśnych stanowiących własność osób fizycznych i prywatnych poza Skarbem Państwa i mieniem komunalnym.
W powiatach pilskim i złotowskim nadzór ten jest prowadzony przez Starostów.
Podpisane w 2011 roku porozumienie powierza nadleśnictwu nadzór i kontrolę nad 51, 14 ha lasów prywatnych położonych w obrębie administracyjnym Nadleśnictwa Płytnica.
 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Szkolenie z udzielania pierwszej pomocy

Szkolenie z udzielania pierwszej pomocy

W dniu 16.12.2019 w Nadleśnictwie Płytnica odbyło się szkolenie dla pracowników z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ze szczególnym uwzględnieniem użycia defibrylatora AED, który od roku dostępny jest w budynku Nadleśnictwa.

Szkolenie było prowadzone przez wykwalifikowanego ratownika medycznego, który w bardzo interesujący sposób poprowadził spotkanie. Wszyscy aktywnie uczestniczyli  zarówno w części teoretycznej jak i praktycznej. Prowadzący tak ciekawie zaaranżował zajęcia, że uczestnicy do końca byli mocno zaangażowani w ich przebieg, zadając przy tym mnóstwo pytań.

 

Celem działań nadleśnictwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa ludzi przebywających na naszym terenie, jest przeszkolenie wszystkich naszych pracowników w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Z uwagi na charakter naszej pracy, niejednokrotnie to właśnie leśnik jest pierwszą i jedyną osobą, mogącą uratować życie osobom potrzebującym.