Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

Łowiectwo (gospodarka łowiecka) – zespół planowanych i skoordynowanych czynności mających na celu racjonalne gospodarowanie zwierzyną w myśl zasad ekonomii i zgodnie z założeniami ochrony przyrody oraz zgodnie z gospodarką rolną i leśną. Współcześnie łowiectwo jest rozpatrywane w szerokim kontekście, określanym też jako gospodarka łowiecka. Obejmuje ona: hodowlę i ochronę zwierzyny oraz jej pozyskiwanie w drodze polowań lub odłowów, a następnie wprowadzenie do obrotu gospodarczego.

Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Nadleśnictwo Płytnica nadzoruje gospodarkę łowiecką prowadzoną przez koła łowieckie w 5 obwodach łowieckich:

  1. Obwód łowiecki „Smolary" nr 20 dzierżawionym przez Koło Łowieckie nr 39 „Pióro".
  2. Obwód łowiecki „Szwecja" nr 196 dzierżawionym przez Koło Łowieckie nr 49 „Diana".
  3. Obwód łowiecki „Płytnica" nr 24 dzierżawionym przez Koło Łowieckie nr 50  „Bóbr".
  4. Obwód łowiecki „Tarnowo" nr 31 dzierżawionym przez Koło Łowieckie nr 238 „Grandel"
  5. Obwód łowiecki „Czapla" nr 229 dzierżawionym przez Koło Łowieckie nr 238 „Grandel"

Żaden z obwodów łowieckich nie leży w całości w ramach zasięgu terytorialnego nadleśnictwa, dodatkowo w granicach zasięgu położone są jeszcze dwa obwody łowieckie „Piecewo" nr 19 oraz „Różewo" nr 230.

Współpraca pomiędzy nadleśnictwem, a kołami łowieckimi odbywa się w zakresie:

  • ścisłej inwentaryzacji zwierząt łownych,
  • utrzymywania odpowiedniej liczebności oraz struktury wiekowej i płciowej zwierzyny,
  • opiniowania i zatwierdzania rocznych planów zagospodarowania kół łowieckich,
  • budowy i utrzymywania w należytym stanie urządzeń łowieckich,
  • poprawiania warunków bytowania zwierzyny,


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XVII Leśny Rajd Rowerowy - za nami...

XVII Leśny Rajd Rowerowy - za nami...

Za nami XVII edycja Leśnego Rajdu Rowerowego, organizowanego wspólnie przez sąsiadujące Nadleśnictwa: Jastrowie, Okonek, Złotów, Lipka, Zdrojowa Góra oraz Płytnica.

Choć w dzień rajdu pogoda nie rozpieszczała, płytnicką trasę przemierzyło ponad 100 cyklistów. 42-kilometrowy szlak z Wałcza do Krępska pokonaliśmy w radosnych nastrojach, podziwiając przy tym malownicze krajobrazy naszych lasów. Łącznie z sześciu tras na metę rajdu -  boisko w Krępsku, zjechało blisko 700 osób.

Tegoroczni gospodarze – Nadleśnictwo Zdrojowa Góra zadbali o to, aby na mecie dla każdego uczestnika nie zabrakło ciepłego posiłku i miejsca pod namiotem. Czekało tam na nas wiele atrakcji, m.in. koncert sygnalistów myśliwskich, stoisko kulinarne z dziczyzną czy też punkt konserwacji i pielęgnacji rowerów. Nieodzownym elementem finału rajdu były zmagania uczestników poszczególnych tras w konkursie wiedzy przyrodniczej i konkurencjach sprawnościowych tj. „Leśne krążki”, „Slalom w goglach” czy „Toczenie obręczy”. Zebrane przez finalistów punkty, pozwoliły wyłonić zwycięzców rajdu, którym wręczono Puchar Przechodni Leśnego Rajdu Rowerowego. W tym roku nagroda powędrowała do Nadleśnictw Lipka
i Zdrojowa Góra, które zajęły ex aequo I miejsce.

Jak co roku „wisienką na torcie” rajdu był konkurs wiedzy, w którym można było wygrać 6 rowerów marki ROMET, ufundowanych przez CILP, PTL oddział Nadnotecki, firmę ARKUS&ROMET GROUP z Jastrowia oraz nadleśnictwa organizujące wydarzenie.

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy wszystkich za rok!

Gospodarzem przyszłorocznego rajdu będzie Nadleśnictwo Złotów.