Wydawca treści Wydawca treści

Łowiectwo

Łowiectwo (gospodarka łowiecka) – zespół planowanych i skoordynowanych czynności mających na celu racjonalne gospodarowanie zwierzyną w myśl zasad ekonomii i zgodnie z założeniami ochrony przyrody oraz zgodnie z gospodarką rolną i leśną. Współcześnie łowiectwo jest rozpatrywane w szerokim kontekście, określanym też jako gospodarka łowiecka. Obejmuje ona: hodowlę i ochronę zwierzyny oraz jej pozyskiwanie w drodze polowań lub odłowów, a następnie wprowadzenie do obrotu gospodarczego.

Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.

Nadleśnictwo Płytnica nadzoruje gospodarkę łowiecką prowadzoną przez koła łowieckie w 5 obwodach łowieckich:

  1. Obwód łowiecki „Smolary" nr 20 dzierżawionym przez Koło Łowieckie nr 39 „Pióro".
  2. Obwód łowiecki „Szwecja" nr 196 dzierżawionym przez Koło Łowieckie nr 49 „Diana".
  3. Obwód łowiecki „Płytnica" nr 24 dzierżawionym przez Koło Łowieckie nr 50  „Bóbr".
  4. Obwód łowiecki „Tarnowo" nr 31 dzierżawionym przez Koło Łowieckie nr 238 „Grandel"
  5. Obwód łowiecki „Czapla" nr 229 dzierżawionym przez Koło Łowieckie nr 238 „Grandel"

Żaden z obwodów łowieckich nie leży w całości w ramach zasięgu terytorialnego nadleśnictwa, dodatkowo w granicach zasięgu położone są jeszcze dwa obwody łowieckie „Piecewo" nr 19 oraz „Różewo" nr 230.

Współpraca pomiędzy nadleśnictwem, a kołami łowieckimi odbywa się w zakresie:

  • ścisłej inwentaryzacji zwierząt łownych,
  • utrzymywania odpowiedniej liczebności oraz struktury wiekowej i płciowej zwierzyny,
  • opiniowania i zatwierdzania rocznych planów zagospodarowania kół łowieckich,
  • budowy i utrzymywania w należytym stanie urządzeń łowieckich,
  • poprawiania warunków bytowania zwierzyny,


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Razem #sprzątaMY polskie lasy!

Razem #sprzątaMY polskie lasy!

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na  klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu! W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”,w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji 20 września 2019, w godzinach 10:00-12:00, w lasach znajdujących się w pobliżu siedziby Nadleśnictwa Płytnica (Nowa Szwecja 6). Zbiórka, odbiór worków oraz rękawic przy siedzibie Nadleśnictwa rozpocznie się od godziny 10:00 i potrwa 15 minut.  Zaopatrzeni w niezbędne sprzęty wyruszymy w teren. Miejsce składowania worków ze śmieciami wskażą opiekunowie grup w trakcie sprzątania.
Akcja przewidziana jest dla młodzieży powyżej 12 roku życia oraz dorosłych.

Zapraszamy na stronę www.lasy.gov.pl, gdzie dzięki specjalnej zakładce #sprzątaMY i przygotowanej w niej aplikacji mapowej każdy łatwo odnajdzie najbliższe mu biuro nadleśnictwa, w którym otrzyma szczegółowe informacje o akcji w swojej okolicy. Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.

Zapraszamy do obejrzenia filmu promującego wydarzenie:

 

 

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieśz niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.