Wydawca treści Wydawca treści

Historia

Nadleśnictwo Płytnica w jego dzisiejszym zasięgu terytorialnym powstało z dniem 1stycznia 1993r. z połączenia obrębu Dobrzyca z Nadleśnictwa Wałcz i obrębu Płytnica z Nadleśnictwa Jastrowie. Historia Nadleśnictwa Płytnica sięga 1945 roku, w którym obręby Dobrzyca i Płytnica, stanowiły samodzielne jednostki organizacyjne.

Z dniem 1 stycznia 1973 r. obszar ówczesnego Nadleśnictwa Płytnica, jako obręb leśny został włączony do Nadleśnictwa Jastrowie, a Nadleśnictwo Dobrzyca, jako obręb leśny do Nadleśnictwa Wałcz.
W styczniu 1993 r. ponownie odłączono obręb Płytnica z Nadleśnictwa Jastrowie oraz obręb Dobrzyca z Nadleśnictwa Wałcz i utworzono dwuobrębowe Nadleśnictwo Płytnica, które w takim kształcie funkcjonowało do końca 2013 r.
W efekcie reorganizacji i wykonania nowych prac urządzeniowych od 1 stycznia 2014 r. Nadleśnictwo Płytnica funkcjonuje na jednym obrębie powstałym z połączenia ówczesnych dwóch obrębów oraz zredukowano liczbę leśnictw z 13 do 10, jak również wygaszono działalność szkółki leśnej zlokalizowanej w miejscowości Płytnica.
 

                                                                                                                     foto.Wojciech Ostapowicz

Siedziba nadleśnictwa w latach 90 ubiegłego wieku.       

 

                                                                                                               foto.Wojciech Ostapowicz

Siedziba nadleśnictwa po remoncie i rozbudowie w roku 2008.       

 

                                                                                                          foto. archiwum nadleśnictwa

Leśniczówka Piława, którą w roku 1993 Nadleśnictwo Płytnica przejęło od Nadleśnictwa Wałcz.

 

                                                                                                         foto. archiwum nadleśnictwa

Leśniczówka Smolary, którą w roku 1993 Nadleśnictwo Płytnica przejęło od Nadleśnictwa Jastrowie.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Złodzieje stroiszu przyłapani na gorącym uczynku...

Złodzieje stroiszu przyłapani na gorącym uczynku...

Październik to czas, w którym rozpoczyna się bardzo pracowity okres dla Straży Leśnej. Każdego roku prowadzona jest w tym czasie akcja „Stroisz”. Akcja mająca na celu walkę z trwającym od lat procederem – kradzieżą gałązek świerkowych i jodłowych, wykorzystywanych do tworzenia nagrobnych wieńców oraz ozdób.

Złodzieje stroiszu niszczą zazwyczaj młode drzewka, ogołacając je niemal ze wszystkich gałęzi, co w efekcie prowadzi do deformacji, chorób a nawet obumarcia drzewek.

 

Na terenie Nadleśnictwa Płytnica od dłuższego czasu zaobserwować było można ślady obecności „stroiszowej szajki”, która działała również w sąsiednich nadleśnictwach. Przestępcy zostali przyłapani na gorącym uczynku, podczas kontroli prowadzonej przez Straż Leśną. Pojazd, którym poruszało się trzech mężczyzn był po brzegi wypełniony workami z gałązkami świerkowymi. Nie dość, że sprawcy nielegalnie pozyskali stroisz, to zrobili to w dodatku na terenie rezerwatu przyrody. Sprawcy przyznali się do winy i zostali ukarani mandatami karnymi.

 

Niestety drugi szczyt aktywności złodziei przypada przed okresem Świąt Bożego Narodzenia. Miejmy nadzieję, że w tym roku w naszych domach pojawią się ozdoby wykonane ze stroiszu pozyskanego w sposób legalny. Każdy z nas może udać się do pobliskiego leśnictwa, gdzie leśniczy wskaże miejsce, z którego można pozyskać gałązki świerkowe a legalność pozyskania zostanie potwierdzona asygnatą.