Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Co warto zabrać na spacer do lasu, jak odnaleźć się w lesie, dlaczego natknąłem się na zakaz wstępu do lasu - odpowiedzi na te i inne pytania.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Złodzieje stroiszu przyłapani na gorącym uczynku...

Złodzieje stroiszu przyłapani na gorącym uczynku...

Październik to czas, w którym rozpoczyna się bardzo pracowity okres dla Straży Leśnej. Każdego roku prowadzona jest w tym czasie akcja „Stroisz”. Akcja mająca na celu walkę z trwającym od lat procederem – kradzieżą gałązek świerkowych i jodłowych, wykorzystywanych do tworzenia nagrobnych wieńców oraz ozdób.

Złodzieje stroiszu niszczą zazwyczaj młode drzewka, ogołacając je niemal ze wszystkich gałęzi, co w efekcie prowadzi do deformacji, chorób a nawet obumarcia drzewek.

 

Na terenie Nadleśnictwa Płytnica od dłuższego czasu zaobserwować było można ślady obecności „stroiszowej szajki”, która działała również w sąsiednich nadleśnictwach. Przestępcy zostali przyłapani na gorącym uczynku, podczas kontroli prowadzonej przez Straż Leśną. Pojazd, którym poruszało się trzech mężczyzn był po brzegi wypełniony workami z gałązkami świerkowymi. Nie dość, że sprawcy nielegalnie pozyskali stroisz, to zrobili to w dodatku na terenie rezerwatu przyrody. Sprawcy przyznali się do winy i zostali ukarani mandatami karnymi.

 

Niestety drugi szczyt aktywności złodziei przypada przed okresem Świąt Bożego Narodzenia. Miejmy nadzieję, że w tym roku w naszych domach pojawią się ozdoby wykonane ze stroiszu pozyskanego w sposób legalny. Każdy z nas może udać się do pobliskiego leśnictwa, gdzie leśniczy wskaże miejsce, z którego można pozyskać gałązki świerkowe a legalność pozyskania zostanie potwierdzona asygnatą.