Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Co warto zabrać na spacer do lasu, jak odnaleźć się w lesie, dlaczego natknąłem się na zakaz wstępu do lasu - odpowiedzi na te i inne pytania.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

XVII Leśny Rajd Rowerowy - za nami...

XVII Leśny Rajd Rowerowy - za nami...

Za nami XVII edycja Leśnego Rajdu Rowerowego, organizowanego wspólnie przez sąsiadujące Nadleśnictwa: Jastrowie, Okonek, Złotów, Lipka, Zdrojowa Góra oraz Płytnica.

Choć w dzień rajdu pogoda nie rozpieszczała, płytnicką trasę przemierzyło ponad 100 cyklistów. 42-kilometrowy szlak z Wałcza do Krępska pokonaliśmy w radosnych nastrojach, podziwiając przy tym malownicze krajobrazy naszych lasów. Łącznie z sześciu tras na metę rajdu -  boisko w Krępsku, zjechało blisko 700 osób.

Tegoroczni gospodarze – Nadleśnictwo Zdrojowa Góra zadbali o to, aby na mecie dla każdego uczestnika nie zabrakło ciepłego posiłku i miejsca pod namiotem. Czekało tam na nas wiele atrakcji, m.in. koncert sygnalistów myśliwskich, stoisko kulinarne z dziczyzną czy też punkt konserwacji i pielęgnacji rowerów. Nieodzownym elementem finału rajdu były zmagania uczestników poszczególnych tras w konkursie wiedzy przyrodniczej i konkurencjach sprawnościowych tj. „Leśne krążki”, „Slalom w goglach” czy „Toczenie obręczy”. Zebrane przez finalistów punkty, pozwoliły wyłonić zwycięzców rajdu, którym wręczono Puchar Przechodni Leśnego Rajdu Rowerowego. W tym roku nagroda powędrowała do Nadleśnictw Lipka
i Zdrojowa Góra, które zajęły ex aequo I miejsce.

Jak co roku „wisienką na torcie” rajdu był konkurs wiedzy, w którym można było wygrać 6 rowerów marki ROMET, ufundowanych przez CILP, PTL oddział Nadnotecki, firmę ARKUS&ROMET GROUP z Jastrowia oraz nadleśnictwa organizujące wydarzenie.

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy wszystkich za rok!

Gospodarzem przyszłorocznego rajdu będzie Nadleśnictwo Złotów.