Asset Publisher Asset Publisher

Konkurs wiedzy leśnej 2017

Kolejna edycja międzyszkolnego Konkursu Wiedzy Leśnej, w tym roku to już XVI, odbyła się 10 maja 2017 roku w Nowej Szwecji.

Do siedziby nadleśnictwa przybyli przedstawiciele czterech szkół – Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Wałczu, Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym im. 4 Dywizji Piechoty w Szwecji, Zespołu Szkół Miejskich nr 1 Szkoły Podstawowej nr 5 im. Polskich Olimpijczyków w Wałczu oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym im. Juliana Tuwima w Witankowie.

W każdej ze szkół podstawowych, w okresie od marca do kwietnia, przeprowadzono wewnętrzne eliminacje i wyłoniono finalistów konkursu.

Popularną „Kornelówkę" reprezentowali: Hanna Wilczyńska, Ignacy Forysiewicz i Amelia Wiertel. Ze Szwecji dojechali: Kacper Jaszkowic, Aleksandra Jaszkowic i Mateusz Maciążek. Ze szkoły na Dolnym Mieście w eliminacjach wyłoniono: Małgorzatę Szeląg, Oliwię Nitkę i Natalię Stanowską. A przedstawicielami uczniów szkoły z Witankowa byli: Bartosz Pilitowski, Julia Krupa i Stanisław Kamiński.

Młodzież szkolną powitaliśmy wyjątkowo na sali, w murach nadleśnictwa – niestety aura nas w tym roku nie rozpieszczała. Zawzięcie siąpiło – nic tylko dżdża.

Zmagania obejmowały cztery różnorodne konkurencje. Każdej z nich przyświecał temat główny, uwzględniający prowadzoną w Lasach Państwowych tegoroczną akcję promocyjną pod nazwą „1000 drzew na minutę", czyli rzecz dotyczyła sadzenia młodego pokolenia lasu.

Na początek rozwiązywano test wyboru złożony z 10 pytań. W rozwiązywaniu testu przodowała Szkoła Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego z Wałcza. Kolejną konkurencją były pytania przyrodnicze losowane na „Kole wiedzy". Każdy z uczestników „wykręcał" temat i wybierał numer pytania. Tu także dominowała „Kornelówka". Trzecim etapem konkursu było sprawdzenie wiedzy uczestników w temacie stosowanych w leśnictwie narzędzi. Punktowano właściwe rozpoznanie narzędzi oraz umiejętność określenia, do czego one służyły. Uczniowie szacownej szkoły po raz kolejny zdetronizowali wszystkich zdobywając w sumie najwięcej punktów.

W końcu przyszedł czas na rywalizację podsumowującą akcję promocyjną „1000 drzew na minutę". Adepci do tytułu „Dominatów wiedzy leśnej" musieli rozpoznać 10 sadzonek drzew. Niektórzy mogli się już z nimi zapoznać wcześniej podczas wyjazdów na sadzenie lasu. Wyniki zaskoczyły nawet samych leśników oceniających konkurs – sześcioro uczestników rozpoznało dobrze ponad 50% przedstawionych gatunków, w tym dwoje konkursowiczów rozpoznało prawie komplet roślin. Najlepsza w rozpoznawaniu sadzonek drzew leśnych okazała się grupa ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Wałczu.

Oto wyniki XVI Konkursu Wiedzy Leśnej organizowanego w Nadleśnictwie Płytnica:

I miejsce Hanna Wilczyńska SP "Kornelówka" w Wałczu
II miejsce Ignacy Forysiewicz SP "Kornelówka" w Wałczu
III miejsce Natalia Stanowiska SP ZSM w Wałczu
IV miejsce Małgorzata Szeląg SP ZSM w Wałczu
V miejsce Mateusz Maciążek SP w Szwecji

 

Podsumowanie wyników indywidualnych było okazją na przekazanie najlepszym konkursowiczom różnych upominków. Rywalizując o pierwsze miejsce, walczono jednocześnie m. in. o elegancki plecak, baterię - power bank i pokaźną książkę. Za drugie miejsce można było uzyskać m. in. plecak i ciekawą książkę. Za kolejne miejsca nadleśnictwo ufundowało nagrody w postaci pokaźnych i interesujących książek. Wszyscy uczestnicy zostali dodatkowo zaopatrzeni w różnego rodzaju materiały edukacyjne będące w dyspozycji Nadleśnictwa Płytnica.

Organizatorami przedsięwzięcia z ramienia Nadleśnictwa Płytnica byli: Wojciech Sacha, Joanna Ancukiewicz, Edward Malicki, Krzysztof Nagórski, Wojciech Ostapowicz i Andrzej Solak.

Tradycyjnie zdobywcy pierwszych trzech miejsc posadzili swoje pamiątkowe drzewka. Zgodnie z oczekiwaniami, jakie można było snuć, za uzyskane pierwsze miejsce Hania posadziła twardy jak kamień, potężny jak głaz, dobrze wyrośnięty dąb. Ignacy natomiast zyskał możliwość posadzenia dostojnego buka, a Natalii, za trzecie miejsce ofiarowano rozłożystego cisa.

Serdecznie zapraszany wszystkich w przyszłym roku.