Aktualności Aktualności

Ile zwierza w lesie?

Dwa mroźne dni, ostatniego lutowego weekendu leśnicy i myśliwi poświęcili na przeprowadzenie wielkoobszarowej inwentaryzacji zwierzyny w 17 nadleśnictwach RDLP w Pile, w tym również na terenie naszego nadleśnictwa.

Celem inwentaryzacji było poznanie, jakie zwierzęta bytują na danym terenie, jaka jest ich liczba oraz struktura wiekowa i płciowa.

Czy jest sposób, aby policzyć sarny, dziki i jelenie w lesie?

Opracowana metoda liczenia zwierzyny bytującej w leśnych ostępach daje taką możliwość.
Dzięki działaniu w określony sposób i przy wykorzystaniu w tych działaniach ustalonej liczby osób możemy poznać liczbę zwierząt, która na pierwszy rzut oka mogłaby się wydawać nie do określenia.

Jak to się robi?

Inwentaryzacja przeprowadzona na terenie naszego nadleśnictwa została wykonana w oparciu o siły i środki, jakimi dysponowało nadleśnictwo oraz przy wsparciu kół łowieckich, będących gospodarzami obwodów łowieckich funkcjonujących na tym terenie.

W drodze losowania zostały wytypowane powierzchnie, na których wykonano liczenie. W celu sprawdzenia ile zwierząt znajduje się na wylosowanej powierzchni została ona otoczona przez leśników i myśliwych w odstępach zapewniających kontakt wzrokowy pomiędzy liczącymi osobami.

Następnie przez wybrany obszar przechodziła rozstawiona w tyralierę grupa ruchoma, która miała za zadanie skłonić zwierzęta do przejścia przez linię obserwatorów, którzy rejestrowali swoje obserwacje na specjalnie przygotowanych kartach.

Takie działanie było powtarzane kilkunastokrotnie na terenie całego naszego nadleśnictwa.

No i mamy wyniki.

Na skontrolowanych powierzchniach zinwentaryzowaliśmy 42 jelenie, 62 sarny, 31 dzików, 9 lisów i 2 zające.

Powyższe dane dotyczą oczywiście około dziesięciu procent powierzchni naszego nadleśnictwa, teraz zostaną one odpowiednio odniesione do całego terenu.

Na podstawie zebranych wyników przygotowuje się roczne plany łowieckie. W planach ustala się miejsca ustawienia paśników, usytuowania poletek łowieckich, ambon myśliwskich i karmowisk, jak również plany odstrzałów zwierzyny.

Przede wszystkim jednak inwentaryzacja daje obraz, czy na danym terenie zwierzyny ubywa, czy też przybywa, co jest sygnałem do podjęcia odpowiednich działań, mających na celu zapewnienie właściwych warunków, aby utrzymać równowagę w środowisku.

Inne metody liczenia zwierzyny.

W przypadku niedźwiedzi, żubrów, wilków, czy rysi stosuje się metodę bezpośrednich obserwacji, liczenia tropów lub wykorzystuje kamery reagujące na ruch.

Czy takie działanie, jest bezpieczne dla zwierząt?     

Liczenie jest prowadzone przez profesjonalnie do tego przygotowane osoby, posiadające odpowiednią wiedzę. W czasie liczenia zachowywana jest cisza, nikt nie używa żadnych narzędzi do płoszenia zwierząt. Kolejne powierzchnie wytypowane do liczenia są oddalone od siebie, co zapewnia spokój raz policzonym zwierzętom.