Lista aktualności Lista aktualności

Defibrylator w nadleśnictwie.

Defibrylator AED - niewielkich rozmiarów urządzenie, a wielkie możliwości.

Tak w jednym zdaniu można opisać urządzenie ratujące ludzkie życie, które coraz częściej można spotkać w przestrzeni publicznej.

Taki sprzęt z inicjatywy pracowników Nadleśnictwa Płytnica od kilku dni znajduje się na wyposażeniu naszej jednostki.

Defibrylator AED to przenośne, niewielkich rozmiarów urządzenie, służące do ratowania życia i zdrowia osób, u których nastąpiło zaburzenie pracy serca, co w konsekwencji może prowadzić do utraty przytomności, a nawet całkowitego zatrzymania akcji serca.

Za pośrednictwem firmy Projekt AED i przy wsparciu finansowym PZU Życie nadleśnictwo zakupiło ten bardzo prosty w obsłudze, ale jakże niezbędny w chwili zagrożenia życia sprzęt.

Urządzenie, które uruchamia się jednym przyciskiem, może uratować ludzkie życie  szczególnie w rejonach oddalonych od ośrodków miejskich gdzie dojazd karetki pogotowia może trwać nawet kilkadziesiąt minut, a ważna jest każda chwila.

Zakup urządzenia był jednocześnie doskonałym pretekstem do przeprowadzenia szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy i wykorzystania defibrylatora w przypadku gdyby zaszła taka konieczność.

Wiele osób, nie potrafi udzielić podstawowej pomocy osobie poszkodowanej, a jeżeli przychodzi nam wykonać działania z zakresu resuscytacji to zaczynamy się zastanawiać czy zrobimy to dobrze i nie wyrządzimy dodatkowej krzywdy osobie poszkodowanej.

I właśnie tego typu szkolenie pozwala doświadczyć, jak prowadzić resuscytację oraz jak wiele wysiłku kosztuje ratownika takie działanie.

Mając na uwadze to, że dysponujemy dodatkowo defibrylatorem AED możemy być pewni, że nasze działania wspomagane tym urządzeniem zapewnią dużo większe szanse na przeżycie i powrót do pełnego zdrowia osoby ratowanej. 

Należy sobie zdawać sprawę, że każdemu z nas może przytrafić się taka sytuacja i zajdzie potrzeba ratowania ludzkiego życia i nie musi to się wydarzyć w pracy. Może się okazać, że będziemy zmuszeni przystąpić do tego typu działań w sklepie, na dworcu, w urzędzie.

Pracownicy naszego nadleśnictwa wiedzą jak oznakowane jest miejsce gdzie taki defibrylator się znajduje i jak go użyć w przypadku takiej potrzeby.